Proč akustone

Mastková akumulační kamna akustone jsou jednoduše
geniálním přírodním akumulátorem tepla.
Na jedno zatopení Vám budou vytápět Váš domov dalších 24 hodin.
Proto se právem řadí mezi nejefektivnější kamna na dřevo na světě.

 

V ČEM ŽE JSOU MASTKOVÁ AKUMULAČNÍ KAMNA AKUSTONE TAK VYJÍMEČNÁ?

#1 Důmyslně navržená konstrukce z přírodního akumulačního materiálu

Kamna akustone jsou vyrobeny ze žáruvzdorného přírodního materiálu – MASTKU. Tento přírodní minerál disponuje 7x vyššími schopnostmi akumulace tepla než běžně užívaný šamot.

Důmyslně navržená konstrukce průduchů horkých spalin v kombinaci s celomastkovým ohništěm je zárukou rychlého nahřátí veškeré akumulační hmoty kamen o hmotnosti 960 až 2500 kg.

Konstrukce kamen akustone je vyrobena výhradně z akumulačního mastku, který tvoří až 97 % celkové hmotnosti kamen.

Jak je možné že mastková kamna hřejí tak dlouho po vyhasnutí?

Důvody jsou hned dva. Tím první důvodem je použití přírodního minerálu mastku jako hlavního konstrukčního materiálu. Typ mastku, který pro naše kamny využíváme, se skládá výhradně z talku (50–55 %), jemnozrnného magnezitu (40–45 %) a v minimálním množství i z dalších uhličitanových příměsí. Vysoká tepelná vodivost a tepelná kapacita spolu s vysokou hustotou (mastek je 3krát těžší jak voda) dávají tomuto materiálu velkou tepelnou jímavost neboli schopnost teplo akumulovat a následně postupně uvolňovat. Jen pro srovnání s šamotem, který je využívaný pro stavbu krbů a pecí, je to v průměru 7x více.

Důmyslně navržená konstrukce průduchů horkých spalin

Druhým důvodem je důmyslně navržená konstrukce průduchů horkých spalin v kombinaci s celomastkovým žáruvzdorným ohništěm. Jedině tak je docíleno rychlého zahřátí veškeré hmoty použitého mastku, maximální akumulace a zpětného pozvolného uvolňování tepla do prostoru. Tento princip využívaly a stále využívají například klasická velká kachlová kamna.

Čím větší je hmotnost kamen, tím roste i jejich kapacita akumulace. Proto v naší široké nabídce naleznete kamna vážící od 960 kg do 2300 kg v návaznosti na jejich výkon a tím velké možnosti výběru vhodného modelu pro Váš dům.

Jaký je rozdíl mezi celomastkovým krbem a akumulačními kamny (vložkou) obloženými mastkem nebo jinou akumulační hmotou?

Na trhu je celá řada akumulačních kamen, která však nikdy nedosáhnou vlastností celomastkových krbů. Tato kamna jsou pouze obložené krbové vložky a akumulační hmota je ohřívaná od povrchu vložky nebo od komína. Tato kamna tak nemají žádné průduchy, které by zajistily rovnoměrný ohřev celé konstrukce kamen. Hmota, která je schopna akumulovat teplo, se pohybuje v rozmezí desítek, maximálně stovek kilogramů a kamna jsou schopná sálat teplo do místnosti maximálně 6–8 hodin (při hmotnosti kamen okolo 500 kg).

#2 Zdravé sálavé teplo dlouhé hodiny po vyhasnutí

Celomastková konstrukce kamen dokáže po 2 hodinách topení akumulovat teplo déle jak 24 hodin.

Sálavé teplo je pozvolna vyzařováno celým povrchem kamen v nízkém nominálním výkonu, který je ideální pro moderní pasivní a nízkoenergetické domy.

Sálavý způsob vytápění je nejzdravějším a nejpřirozenějším způsobem vytápění pro člověka. Nevíří prach, nepřetápí okolní prostor a zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v místnosti po dlouhé hodiny od vyhasnutí kamen.

Proč akumulační kamna s obloženou vložkou také neřeší problém s přehříváním interiérů?

V moderních novostavbách je tepelná ztráta místnosti (pří teplotě okolo 0 °C) s kamny nejčastěji okolo 2–4 kW a standardní krbové vložky mají průměrný výkon 6 a více kW. Díky velkému výkonu místnosti přetápí. Kamna lze sice „regulovat“, ale tímto následkem dehtuje komín a většina tepla uniká zbytečně komínem pryč. Dále je možné v kamnech udržovat velmi malý plamen, což je ale velmi nekomfortní. V neposlední řadě vložky po vyhasnutí okamžitě přestávají vytápět místnost.

Co znamená u mastkových kamen hodnota akumulace v kWh?

Akumulace v kWh znamená, kolik je váš akumulátor (mastková kamna) schopen pojmout energie a následně ji uvolnit. Co si pod tím ale představit, když mají mastková kamna akumulaci např. 40 kWh? Uvedeme si příklad rychlovarné konvice, která má výkon 1000 W (1 kW) a která nepřetržitě ohřívá vodu po dobu 40 hodin. Přesně tolik energie dokážou uchovat vaše kamna, ve kterých budete 2 hodiny topit, pokud u nich uvádíme že mají akumulaci 40 kWh.

Topná křivka

akustone mastková kamna topná křivka

#3 Šetří přírodu, Váš čas i finance

Akumulační kamna akustone disponují technologií vysokoúčinného (až 94%) a nízkoemisního spalování. Svými nízkými provozními náklady (cca 4 kubíky dřeva na topnou sezónu) nezatěžují přírodu ani Vaše finance.

To nejcennější, co Vám naše kamna však darují, je čas. Za pouhé 2 hodiny topení denně získáte teplo na celý den a nemusíte si dělat starosti s přikládáním.

Je topení v mastkových kamnech jen komfortní, příjemné, efektivní nebo i ekonomické?

S touto otázkou se setkáváme poměrně často, a proto se zaměřme na stránku ekonomiky. Pořizovací cena mastkových kamen akustone se pohybuje od 88 tisíc. Vzhledem k tomu, že se u nejmenšího modelu jedná o jednu tunu precizně opracovaného a vybroušeného akumulačního kamene, osazeného kvalitními dvířky a unikátním roštem, je cena celkem pochopitelná. Ve srovnání s „obyčejnými kamny“ je to však často cena násobná. Cena je však srovnatelná s obestavěnou krbovou vložkou, která plní většinou pouze estetickou funkci, protože Vám interiér velmi snadno přetopí. Navíc je živostnost krbových vložek cca 10–15 let.

V celomastkovém krbu se tak topí 1x za den (2–4 dávky dřeva po sobě). Jedná se tak o velmi pohodlný způsob topení, kdy jednou za den zatopíte a máte teplo dalších 20 hodin.

Za jak dlouho se vám tedy investice do mastkových kamen vrátí?

Odpověď je jednoduchá, čím více je budete používat, tím dříve😊. Jedna kWh z kusového dřeva stojí cca 1 Kč oproti tomu 1 kWh plynu nebo elektřiny se všemi poplatky stojí cca 3,5 Kč. Díky tomu že mastková kamna dokáží energie ze spálené dřeva v sobě uložit a následně si postupně vypouštět a netopíte tak pánu bohu do oken jako u běžných kamen. Touto efektivitou dosahujete výrazných ekonomických úspor.

Pokud je akumulace kamen např. 40 kWh tak vás stojí jedno „nabití kamen“ cca 40 Kč. Za stejné množství tepelné energie z plynu nebo elektřiny zaplatíte cca 140 Kč. Pokaždé když v kamnech zatopíte, ušetříte tak cca 100 Kč v případě kamen bez výměníku. Ve chvíli, kdy zapojíte do soustavy výměník bude úspora dvojnásobná. Topná sezóna má cca 250 dní, tak to může být za jednu topnou sezónu finanční úspora díky mastkovým kamnům o akumulaci 40 kWh i 25 respektive 50 tis. Kč v případě použití modelu s výměníkem. U modelu s akumulací 70 kWh je to pak i 43 tis. Kč/rok bez výměníku a 68 tis Kč/rok¨

Srovnání úspory jednotlivých modelů

Model kamen Akumulace kamen [kWh] Cena za roztopení kamen dřevem [Kč] Úspora – bez výměníku [Kč] Ohřev zásobník 1000 l o 35°C [Kč] Úspora s výměníkem – celkem [Kč]
Ip 42 40 100 100 200
Ip2 50 50 125 100 225
Fx 54 60 150 100 250
Fx2 76 70 175 100 275

 

Model kamen Akumulace kamen [kWh] Cena za roztopení kamen dřevem [Kč] Úspora – bez výměníku [Kč] Ohřev zásobník 1000 l o 35°C [Kč] Úspora s výměníkem – celkem [Kč]
Ip 42 40 100 100 200
Ip2 50 50 125 100 225
Fx 54 60 150 100 250
Fx2 76 70 175 100 275

 

#4 Technologie vysoko nad současnými standardy a požadavky

Inovace a vývoj současných technologií vytápění je pro nás samozřejmostí. Proto jsme kamna akustone navrhli tak, aby byly co nejvíce efektivní nejen pro vytápění moderních domů, ale převážně pro Vás při jejich každodenním použití.

 • Koncepce dvířek dvojím sklem a trojím oplachem vzduchu
  Unikátní návrh dvířek s trojím oplachem skla několikanásobně zvyšuje izolační vlastnosti dvířek a redukuje množství tepla proudícího do okolí.
 • Vysokoúčinné spalování s minimálními emisemi
  Dvojitý posuvný rošt s trojím spalováním dosahuje účinnosti až 94 % a zanechává minimální množství popelu.  Kamna akustone jsou maximálně šetrné k životnímu prostředí a splňují nejpřísnější světové emisní normy.
 • Technologie teplovodního výměníku
  Technologie našeho výměníku umožňuje propojení kamen s otopným systémem domu a rychlým ohřevem vody. Na kamna s teplovodním výměníkem lze využít i dotační program NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM!

Dokáží mastková kamna s výměníkem vytopit celý dům?

Aby bylo možné kamny vytápět celý dům, je třeba využít výměník pro ohřev vody, která se skladuje v akumulační nádrži. Na trhu je více značek mastkových kamen, ale jen mastková kamna akustone mají navržený výměník, kterým prochází spaliny. Teplovodní výměník umístěný nad ohništěm s přímým průtokem spalin umožňuje okamžitý ohřev vody po rozdělání ohně. Díky tomu je možné ohřát za 2 hodiny topení až 1000 litrů vody na 60 °C. Výměník je dále schopen dávat teplo do systému i několik hodin po vyhasnutí kamen od nahřáté akumulační konstrukce.

Finští výrobci mastkových kamen a krbů disponují pouze výměníkem, který ohřívá vodu od nahřáté konstrukce kamen. Tento typ výměníku má velmi nízký výkon (cca 1 kW) a po dobu jedné hodiny ohřevu je schopen ohřát na teplotu 60 °C pouze 60 litrů vody.

Mastková kamna s výměníkem jsou tak řešením pro vytápění novostaveb i po roce 2020

Princip funkce mastkových kamen s výměníkem i bez něho je vysvětlen v tomto videu: Video o principu funkce kamen s výměníkem

#5 Hodnota přetrvávající v čase

Hodnotné věci vždy přetrvají v čase. Naše kamna a všechny jejich komponenty jsou navrženy tak, aby přinesly užitek nejen Vám, ale i po dlouhých letech užívání generaci Vašich potomků.

Proto dáváme na materiál, ze kterého jsou naše kamny vyrobena, nadstandardní záruku 10 let.

Z

Záruka

na kámen 10 let

akustone kamna hodnota přetrvávající v čase

Společně od návrhu až po realizaci

Jak SPOLU-PRACUJEME při realizaci mastkových kamen??

Chápeme, že výstavba nebo rekonstrukce domu je složitou, komplexní a časově náročnou záležitostí. Rádi Vám pomůžeme v oblastech, kterým rozumíme. Vše okolo mastkových kamen a komínu zařídíme za Vás!

Schůzka

Referenční dům nebo online schůzka? Rozhodnutí, zda se s mastkovými kamny chcete seznámit osobně v referenčním domě, ponecháme čistě na Vás.

Konzultace

Posouzení výběru modelu dle požadavků tepelné ztráty a parametrů Vašeho projektu. Všechny kroky budoucí realizace mastkových kamen vždy připravíme předem!

Vše kolem kamen aneb vaše/naše starost?

Nastavení mantinelů spolupráce, sepsání smlouvy o dílo a přizpůsobení se Vašemu tempu realizace. Na všech krocích se předem domluvíme.

Technický support

Klient = partner. Proto Vám rádi poskytneme své know-how, kdykoli si s něčím nebudete vědět rady.

Instalace a předání MASTKOVÝCH KAMEN

Komín, mastková kamna nebo snad obojí? Vše zařídíme za Vás, realizované dílo Vám předáme včetně všech potřebných dokumentů a vše okolo kamen s Vámi ještě jednou rádi projdeme.

Kde všude jsme schopni nabídnout pomocnou ruku?

 • Posouzení projektu, návrh a výběr kamen
 • Konstrukční řešení podloží a specifikace centrálního přívodu vzduchu
 • Návrh a realizace komínu na míru
 • Technologického řešení mastkových kamen s teplovodním výměníkem
 • Vytvoření specifikace stavební připravenosti
 • Realizace mastkových kamen na míru

CHCETE MÍT JISTOTU 100 % USPĚŠNÉ REALIZACE? POJĎTE SI S NÁMI DOMLUVIT SCHŮZKU!

 

CHCI DOMLUVIT SCHŮZKU